• family porn
 •    

  TRT'DE YENİ DÖNEMİN İLK BELGESELİ:DÜNDEN YARINA KIBRIS

  Ayrıntılar

  TRT’DE YENİ DÖNEMİN İLK BELGESELİ:

  DÜNDEN YARINA KIBRIS

  TRT 2 Ekranlarında ekimde ekrana geliyor

   

  -TRT İstanbul Televizyonundan Kıbrıs belgeseli…

  -TRT 2 Kanalında DÜNDEN YARINA KIBRIS adıyla 30’ ar dakikalık                7 bölümlük  yeni bir belgesel başlıyor…

  -TRT İstanbul Televizyonu, 1955-1983 dönemini Kıbrıs’ta ve Türkiye’de olayların içinde açık veya gizli yer alan ve yön veren sivil ve askerlerin anılarını ekranlara getiriyor.

  -Kıbrıs‘ta toplumlararası müzakerelerin devam ettiği bu günlerde yakın tarihimizde yaşananları hatırlamak amacıyla  olaylar tanıkların dilinden ekranlara geliyor…

  JENERİK

   

  Yönetmen-Yapımcı:   Erdoğan ŞENTÜRK

  Danışman-Metin Yazarı: Yrd. Doç. Dr. Ali SATAN

  Yönetmen Yardımcısı: Mestinaz GÜNDAŞ

  Kamera:  Mustafa FİLİZ - Hacı KILIÇ

  Kamera Asistanı: Gökhan TAYGAN-Seyfi SİNAN

  Kurgu:    Özlem TÜRKANT

  Özgün Müzik: Ayhan ORHUNTAŞ

  Jenerik: Kartal UZUN

  Grafik-Animasyon: Tuvana TELLİOĞLU

  Metin Okuma: Ömer ERSÖZ

  Ses Kayıt: Ali GÖKTAŞ

  Ses Miks: Ergun AYBATLI

  Prodüksiyon Amiri: Mustafa AŞÇI

   

   

  İrtibat :

  e-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

  Danışman Ali SATAN 0 535 981 65 89

                   Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

  Yönetmen  Erdoğan Şentürk   0 532 748 46 37

                    Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

   

                              İÇERİK HAKKINDA

    

  Kıbrıs hakkında herkes konuştu. Araştırmacılar, tarihçiler, stratejistler, diplomatlar, siyasetçiler, Avrupa Birliği, Amerika ve Birleşmiş Milletler... Ama Kıbrıs’ta meydana gelen olayların içinde yer alan, o günleri bizzat yaşayan kişiler konuşmadı. TRT İstanbul Televizyonu, Kıbrıs’ta yaşananları yaşayanların ağzından anlatmak için yola çıktı. Dünden Yarına Kıbrıs adlı belgesel için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hemen her köşesinde çekimler yapıldı, tanıklar dinlendi…  Kıbrıs konusu ile Türkiye’de doğrudan ilgilenmiş kişilere ulaşıldı. İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Bodrum, İzmir’de yaşayan tanıklar bulundu ve onların şahitlikleri kayıt altına alındı. Yaklaşık bir yılda 70 kişi ile konuşuldu. 80 kaset 2400 dakika kayıt röportaj kaydı yapıldı. Konu ile ilgili Türkiye’de ve Kıbrıs’ta geniş bir arşiv taraması yapıldı. Bir yılı aşan çalışmalarla hazırlanan DÜNDEN YARINA KIBRIS  belgeseli 7 bölüm olarak 6 Ekim 2008 pazartesi gününden itibaren her hafta saat 22.30 da TRT 2 ekranlarına gelecek.

   

  Türk dış politikasının son 50 yılına damgasını vuran Kıbrıs’taki gelişmeleri 1950’li yıllardan itibaren yaşayanların gözünden ve dilinden anlatacak bir belgesel hazırlandı. Yönetmenliğini Erdoğan ŞENTÜRK’ün yaptığı belgeselin danışmanlığını ve metin yazarlığını Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Satan yaptı.

  Yönetmen Erdoğan ŞENTÜRK Belgeselin amacını şöyle açıklıyor; “Kıbrıs’ta yaşanan siyasi ve sosyal olayları tanıkları hayatta iken  kayıt altına almak ve bu yaşanmışlıkları hem Türkiye hem Kıbrıs Türk gençlerine hem de TRT’nin ulaştığı dünyaya aktarmak.”

  Belgeselin danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ali SATAN, “Kıbrıs’ta yaşananları şu an çoğu kimse hatırlıyor ama yarın? Tarih açısından birinci el kaynak olan olayların doğrudan şahidi kimselerle konuşup ses ve görüntü arşivi, bir tür “sözlü tarih” çalışması yapmış olmak hem yeni nesillere hem geleceğin tarihçilerine bir şeyler bırakmak demekti. Bunu yapmaya çalıştık.”

                              NELER VAR?

  1955-1983 sürecinde neler yaşanmıştı. Başlıklarını vereceğimiz konular hakkında belgeselde ayrıntılı ve orijinal bilgiler bulacaksınız:  Rum tedhiş örgütü EOKA’nın ortaya çıkmasıyla beraber Adanın kan gölüne dönmesi, İngiltere’nin Kıbrıs’tan çekilmeye hazırlanması, Türkiye’nin Kıbrıs’la taraf oluşu, Türk Mukavemet Teşkilatının kurulması, Zürih ve Londra Antlaşmaları, Garanti Anlaşması ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması, 1878’de Adadan çıkan Türk askerinin 1960’da anlaşmalarla Kıbrıs’a çıkması ve bunun Türkler üzerindeki etkileri, Türkiye’de yaşanan 27 Mayıs 1960 İhtilalinin Kıbrıs’a yansımaları, 1963’te Kanlı Noel olayı ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sonu, 1963-74 İç Savaş, 1964 BM’nin Kıbrıs’a asker göndermesi kararı ile Kıbrıs konusuna BM’nin müdahalesinin başlaması, Erenköy Direnişi, Türkiye’nin müdahale kararı, ABD’nin karşı çıkışı, 1967 Olayları ve Türkiye-Yunanistan arasında görüşmeler, Ada’da yaşanan iç göç, Türklerin boşaltmak zorunda kaldıkları 103 köy, Rum Yönetiminin Türk bölgesine çizmeden aküye, çimentodan yağmurluğa kadar uyguladığı ambargolar, Dünyanın gözü önünde bir halkın ölüme mahkum edilmesi ve imdada yetişen Türk Kızılay’ı. 11 yıl beklenen Türkiye müdahalesi aslında neden gecikti? Kıbrıs’ta yönetimden dışlanan Türkler ne yaptı? Türk Mücahit Teşkilatı nasıl doğdu? 1974’te Kıbrıs Rum Kesimi’nde Samson darbesi karşısında Türkiye nasıl müdahale kararı aldı?

  Kıbrıs Barış Harekatında yaşanan önemli olaylar, Cenevre’de kim istifa edecekti? Kıbrıs’ta Katliamların tanıkları neler anlatıyor?, Barış Harekatı sonrası yaşananlar, II.Harekata Sovyetler Birliği’nin tavrı nasıl öğrenildi? Kıbrıs Federe Devletinden Bağımsız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden süreç, Türkiye bağımsızlık ilanını biliyor muydu?.gibi pek çok sorunun cevapları belgeselde tanıkların diliyle cevap bulacak

   

                     70 TANIK KONUŞTU 4’Ü CUMHURBAŞKANI

   

  Belgesel hazırlanırken Kıbrıs ve Türkiye’den 70 kişi ile konuşuldu. Bunların içerisinde dört Cumhurbaşkanı vardı. Sayın Kenan Evren, Sayın Süleyman Demirel, Sayın Rauf Denktaş ve Sayın  Mehmet Ali Talat. KKTC Meclis Başkanı Hakkı Atun,  Dönemin Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan, Dönemin Hükümet Sözcüsü ve  Turizm ve Tanıtma Bakanı Orhan Birgit. Yine İlter Türkmen’den Prof. Dr. Mümtaz Soysal’a, Aydın Menderes’ten Dönemin Lefkoşa Büyükelçisi İnal Batu’ya, Prof. Dr. Erol Manisalı’dan Cenevre Konferansı tanığı Prof.Dr.Haluk Ulman ve İsmail Müftüoğlu’na  kadar kamuoyunun yakından tanıdığı pek çok isim Kıbrısla ilgili kendi tanık oldukları olayları anlatacaklar.

  1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türk Milletvekili Ümit Süleyman Onan, Kıbrıs Cumhuriyeti Sayıştay Başkanı Rüstem Tatar, onlarca kadın ve erkek mücahitler, TMT kurucuları, mensupları, katliamdan kurtulan madurlar…

  1955-83 yılları arasında Türkiye’de ve Kıbrıs’ta Kıbrıs olaylarında rol alan, etkisi olan hemen herkes ile konuşulmaya çalışıldı.

   

                              TANIKLARIN DİLİNDEN

   

  Mehmet Ali TALAT   KKTC Cumhurbaşkanı

   “Türkler Kıbrıs’ta bir varlık mücadelesi vermişlerdir. 2004’ten sonra yeni bir safhaya geçmiş ve artık dünyanın anladığı dilden konuşmaya başlamıştır.”

                             

  Demirel’in Kıbrıs için aldığı karar

   

  Süleyman DEMİREL  7. Cumhurbaşkanı  (Dönemin Başbakanı)

  “Hükümet olarak şunu dedik bu iş burada bitmez  dedik bizim bu hazırlığı yaptığımız zaman noksanlarımızı gördük.  Çıkarma gemimiz yoktu. Paraşütümüz yoktu. Nakliye uçağımız yoktu, ve bir takım silahlı noksanlarımız vardı. bunları toparlayalım.  ama hiç kimse bize çıkarma gemisi satmıyordu. Bizim tersanelerimiz henüz bunları yapacak durumda değildi. Ama biz hemen gölcük tersanesini oma yapacak duruma getirdik.100 tane çıkarma gemisi yaptık. Her birisi aşağı yukarı bir tankı ve 40 kişiyi çıkarır. Çıkarma gemisi olmadan oraya çıkmak fevkalade muhataralı bir işti. Paraşüt 1500 tane paraşütü vardı.  Türkiye bunları kullanmak için dışarıya herhangi bir ülkeye tecavüzde taarruzda bulunacak bir ülke değildi.barışçı idi. Paraşütte satmıyorlardı başka ülkeler. Bulduk 15 bin tane paraşüt aldık koyduk onları hepsini bir kenera. Silah noksanlarımızı tamamladık. Bu burada bitmez dedik Bir gün tekrar bir yerinden çıkar bunun.  Nitekim 1974 geldiğimizde zaman 1974 te o zaman biz hükümet değildik. Sayın Ecevit başbakandı. Ve CHP-MSP koalisyonu vardı. biz 1973 e kadar bırakmıştık hükümeti. Ve o zaman bizim 1967 aldığımız kararla hükümeti o kararı kullanarak çıkarma kararı verdi.”

   

                                        Erbakan’ın verdiği emir?

  Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN Dönemin Başbakan Yrd.

  “Başbakan Ecevit’i o zaman genelkurmay başkanı Semih Sancar bey kuvvet komutanları havaalanında beraberce yolcu etmek üzere bulunuyorduk. Onu uğurladıktan sonra Semih Sancar bey bendeniz başbakan vekili olarak benden rica etti. ..Havaalanında özel odaya çıktık kuvvet komutanları ile beraber ve bizim milli selamet partisinden ve halk partisinden bazı arkadaşlarla beraber orada özel bir oturum yaptık. Özel oturumda aynen bana şunları söyledi. Kaybedilecek bir dakika dahi vaktimiz yoktur…. Sevk edeceğimiz kuvvetler İskenderundan Taşucuna kadar Akdeniz bölgesindeki kıyılara yerleştirilmiştir. Bunları Taşucundaki gemilere yüklememiz iki gün vakit alır. Siz bize şimdi emir verirseniz biz iki gün sonra bunları gemilere yükleriz. Biz harekete geçelim mi açık bir şekilde sordu…bizde zaten bakanlar kurulu olarak çıkartma kararı aldığımıza göre derhal harekete geçin dedim ben….”

                                        Denktaş’ı ağlatan karar

  Rauf DENKTAŞ KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı

  “İnönü diyor ki biz harekete geçecek hale gelene kadar hepsini bitirecekler acele ile Birleşmiş Milletleri müdahil etmek lazım dolayısıyla Türkiye 1964 kararını şartlı olarak kabul etti.Yani Kıbrıs Hükümeti olarak denilen hükümet 1960 ortaklık hükümetidir diyerek kabul etti. İngiltere’de bu şerhi koydu ama artık şerhler şartlar kabul olmuyor uygulama derhal Makarios Hükümet olarak çıktı meydana ve böylelikle o günden bugüne Kıbrıs Meselesi’nin halli mümkün olmadı.  Nitekim ben 1964 kararı çıktığında oradaydım. Konuşma yaptım. Her şeyi anlattım buna rağmen karar çıktığında ağlayarak çıktım şeyden niye artık Kıbrıs Meselesi’nin halledilemez hale geldiğini Türkiye’nin müdahalesi kurtarması olmadan halledilemez hale geldiğini gördüm.

                                        Müdahale Doğru

  Orhan BİRGİT   Dönemin Hükümet Sözcüsü-Turizm ve Tanıtma Bakanı

   

   “15 Temmuz 1974 akşamı Bakanlar Kurulu toplandı. Bakanlar Kurulu aşağıda Bakanlar Kurulu’nun salonunda toplantı halindeyken yukarıda da bir başka salonda Milli Güvenlik Kurulu Sayın Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün başkanlığında Genelkurmay Başkanı komutanlar ilgili üyeleriyle bir araya gelmişti…”

                              Boşaltılan 103 Türk köyünün hesabı

  Hakkı ATUN (KKTC Eski Başbakanı ve Meclis başkanı)

   

  “Bu hesaplaşma olmadı o günden sonra insanımız geri köyüne dönemedi ve o günden bu güne kadar o köyde yaşayan insanlar büyük bir zarara uğradı bugünkü basında rum göçmenleri Rum yönetimini dava etme hazırlığındaymış. Biz kimi dava edeceğiz? Kıbrıs türkü 63’ten itibaren gelir kaybına uğramıştır en az 103 köyde ve bu arada 63-74 arası ben ve benim gibi memurlardan tutunuz diğer bütün iş sektörümüz ekonomi sektörümüz zarara uğramış bize hayat hakkı tanınmamıştı. Biz bunu kimden talep edeceğiz?”

   

  Ahmet GAZİOĞLU Kıbrıslı Tarihçi-Yazar

  Herhangi bir çatışma olmadı 308 yıl. Bu dengeyi Osmanlı kurdu, ve bu denge maalesef İngiliz yönetimi başlayınca İngilizler’in böl ve idare et sistemine dayalı olarak  denge Rumlar lehine bozuldu.”

                                       Türkiye Kıbrıs unutulmuştu

  Mümtaz SOYSAL Eski Dışişleri Bakanı

   

  “Kıbrıs sorunu sadece bizler için 1950’lerde başlayan bir sorundur. Çünkü onun öncesinde Lozan’da kapanmış bir sayfa addedildiğinden ben ilk okuldayken Kıbrıs sorunu diye bir şey yoktu hatta haritalarda  Kıbrıs pek gösterilmezdi eski hatırlanmasın diye.”

   

  Ertan ERSAN- KKTC Şehit aileleri ve malul gaziler Cemiyeti genel başkanı

  “1963 de o zamanlar şehit olan kardeşlerimizi karşıda gördüğümüz kerpiç evlerde tutuyorlardı birkaç gün. Ondan sonra başka bir tarafa götürme imkanı yoktu, her taraf kurşun yağmuru ile sarsılıyordu. Büyüklerimiz karar verdi Tekkenin bahçesine gömüldü kardeşlerimiz böylece ilk şehitliğimiz Tekke Bahçesi oldu.”

  İsmet KOTAK   KKTC Eski Bakanı

   “ Şimdi, dıştan bakıldığında her şeyin 20 Temmuz sabahı başladığı sanılır. Oysa çok gerilere, yani Osmanlı’nın 4 Haziran 1878’de Kıbrıs’tan ayrılışından sonra, elbette sivil kitle örgütleri, yani Rumlar’ın güçlendiği gibi Kıbrıs Türkü’nün de sivil kitle örgütleri kuruldu ve güçlendiler ama iş silâhlı çatışmaya geldiğinde EOKA 1 Nisan 1955’de faaliyete geçti. Adanın her tarafında aynı anda bombalar patlatınca Kıbrıs Türk halkı kendine geldi. Ne oluyor? Biz ne yapacağız? İşte bu biz ne yapacağız sözcükleri, Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi, Aydın Cephesi’nde, Gaziantep Cephesi’nde ve ya geri kalan cephelerde ne olduysa Kıbrıs’ta da o oldu…

  Fuat VEZİROĞLU  KKTC Eski Bakanı

  “1955’te Eoka faaliyete geçti.Biz birkaç yıl tereddüt geçirdik.Bir hazırlık devresi geçirdik ve 1957 yılından itibaren Türk kesiminde de Eoka’ya karşı Türk halkını korumak üzere mantar küçük küçük örgütler bitmeye başladı meydana gelmeye başladı.Bu örgütler koordinasyon yoktu,profesyonel eleman yoktu etkili olamıyordu.”

   

   

   Emekli Albay İsmail TANSU      Dönemin Özel Harp Daire Başkan Yard:

   

  Türkiye bu işler geliştikce rahatsızlık duymaya başladı. Fakat hemen ertesi gün bu Eoka’ya karşı Türk mukavemet teşkilatının kurulması gündeme getirilmedi.. Türkiye Yunanistanla Nato’da müteffikti. iki müttefik arasında ki birbirlerine karşı bu teşkilatlar olaylar çıkarsa zarar verir ilişkilere onun için ağır davrandı acele karar vermedi. Fakat Fatin Rüştü dış işleri bakanı olunca Eoka’ya karşı bir teşkilat kurulmazsa bunun sonu gelmez düşüncesiyle harekete geçti…”

                                        Makarios’a verilen zarfta ne vardı?

  İsmet KOTAK  KKTC Eski Bakanı

   

    İngiltere ile Londra anlaşması suya düşmek üzereydi. Otelde kendisine bazı zarflar içerisinde resimler bıraktı İngiliz İstihbaratı. Ve ondan sonra Makarios o resimleri gördükten sonra, İnşallah tarih onu aydınlatır, Makarios “evet” dedi, indi otele ve o anlaşmayı imzaladı.”

   

                              Türkler Devletten nasıl dışlandı?

   

  Ümit Süleyman ONAN   Kıbrıs Cumhuriyeti Türk Milletvekili

   

  “Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi’nde 15 Türk mebus bulunuyordu Anayasa gereğince. 15 Türk’ten bir tanesi de bendim.. Rum tarafında  EOKA militanları, silahlı çatışmalara girmiş militanlar da mecliste mebus olmuşlardı.”

  “ 21 Aralık 63’ den sonra meclise gitmemiz olanağı yoktu. Daha doğrusu Türkler’in ve Türk memurların Rum tarafına gidip çünkü daireleri vardı Rum tarafında gidip orada çalışıyordu. Daha başka örnek veririm sizlere, Türk bakanlar Rum tarafı ve ya Rum tarafına yakın dairelerde bakanlıklarını yürütüyorlardı. Dr.Küçük’ün dairesi Ledra Palas’ın arkasında ve sınır üzerinde bulunuyordu. 21 Aralık 63’ den sonra Rumlar Dr.Küçük’ün, yani cumhurbaşkan muavininin dairesine girip bütün daireyi içinde ne varsa yağma ettiler. Boşalttılar, Dr.Küçük’ün oraya gerek kendisi gerekse personelinin girip de çalışma olanakları kalmadı. Aynı şey Türk bakan arkadaşların, tarım bakanı rahmetli Fazıl Plümer, sağlık bakanı Niyazi Manyera, savunma bakanı Osman Örek. Hiç birisinin gitme olanakları olmadı.”

                                        Türk askeri nasıl karşılandı?

  Ertan ERSAN  Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Cemiyeti Genel Başkanı

     “…Biz işte o günü unutmuyorum 16 Ağustos 1961 yılında biz de karşılamaya gittik Mağusa limanından çıkan Türk askerini, bu daha önce görmüş olduğunuz mecmuadaki Türk askerine kavuştuk. O gün binler Türk ağabeyler, kardeşlerimiz, öğrenciler hep kurbanlar keserek Türk askerimizi karşıladık… askerimizi karşıladık, çiçeklerle beraber. Serdarlıdan Gönendere’den  geçerek Lefkoşa’daki alaya gönderildiler oraya yerleştiler.

   

  Rüstem TATAR  Kıbrıs Cumhuriyeti Sayıştay Başkanı

   

  “Türk tarafı biz Türkler çok ciddiye aldık bu anlaşmayı yani anlaştık Rumlarla biz benimsedik ve büyük bir coşkuyla o devlette yer almaya çalıştık.”

                              1960 ihtilali ve Kıbrıs

   

  Süleyman DEMİREL 7. Cumhurbaşkanı

   

  Üzüntüyle söyleyeyim ki 1960 ihtilalı sonrası Türkiye’nin zaafa düştüğü zannedilmiştir. Türkiye’nin yani kendisine yapılan haksızlıklara cevap veremez gibi dışarılarda intibalar olmuş ve kıbrıstaki bu iki toplumun meydana getirdiği ortak devlet çeşitli tecavüzlere maruz kalmıştır.”

   

   

   

  Emekli Albay İsmail Tansu      Dönemin Özel harp Daire Başkan Yard:

   

   21 aralık 1963'e  kadar işi savsakladı. 14'ler tavsiye edildikten sonra Kıbrıs meselesi halloldu zihniyetiyle TMT ihmal edildi.eğitim de ikmalde ilgi de azaldı ve oraya normal dış vazifeziymiş gibi subaylar gönderilmeye başlandı.”

   

                              İç savaşı yaşayanlar anlatıyor

   

  Nevin ERDOĞAN  Katliam Tanığı

  Eşim Erdoğan Rıfat burada yatıyor. Kumsal baskını. Rumlar Enosis’i gerçekleştirmek ve adayı Yunanistan’a bağlamak için Türkler’e karşı topyekün saldırıya geçerler. Bu saldırılardan bir tanesi de tarihe “Kanlı Noel” olarak geçen kumsal baskınıdır. 24 Aralık 1963. Salı akşamı hiç unutmuyorum, saat 7.30, tam olarak söylüyorum. Ansızın, ani olarak Rumlar’ın bağırışmalarını ve silah seslerini duyduk. Etrafa bakındığımızda büyük bir Rum kalabalık kumsalı basmışlardı. Bizim kapıya geldiler. Kapıları kırdılar. İçeriye girdiler ve her tarafı taradılar.”

  Emine DEĞİRMENCİOĞLU  Katliam Tanığı

  “…Battaniye vardı elimde onu attım. 3 tane çocuğum elimde giderdim, lakin Hamitköy’e vardığımızda baktım 3 tane çocuk benimkiler değil başka çocuklar elimde o kadar bir… bu defa baktım aradım kendi çocuklarımı başkaları da tabii önünde olan herkes taşıdı getirdi. Ve orada buldum çocuklarımı.”

   

  Müjgan BEŞOK  Katliam Tanığı

   Arkadaki kamyon şoförü gördü, geldiler bana Müjgan eşini Rumlar aldı. 03.00 ben artık düştüm bayıldım, çocuklar ağladı, 3 çocuğum vardı 3 aylık da hamileydim. Artık o günden bu güne hiçbir haber yok. Yani benim eşim ne askerlik yaptı, ne mücahitlik yaptı, suçu Türk olmak yalnız! başka hiçbir suçu yok eşimin.

   

  Hüseyin ASLANTÜRK   Mücahit

  “20 Aralık 1963 günü herkes silahını almış, mevzisine koşmuştur ve Kıbrıs Türkleri için kendi bölgesinde her Türk mücadeleye gönüllü olarak katılmıştır. Bu gönüllü mücadeleye katılanlardan birisi de benim. Gençliğimiz, 16 yaşında, silah altında geçmiştir. 5 seneden fazla silah eğitimi gördüm. 2 defa fiilen çarpışmalara katıldım. İlk çarpışmam Bağlarbaşı’nda olmuştur. Burada 6 şehidimiz vardır. Bunun akabine, göçmen olarak Limasol’a gittik. Orada tekrar askeri görevlendirildim.”

   

  Emekli Tümgeneral Cumhur EVCİL

  “Amerikalılar  bizim bu görevi aldığımızı  öğrenince  paraşüt temin etme imkanlarımızın önüne her yerde çıktılar ve Türkiye bütün imkanlarını kullanmasına  çok da para verecek durumda olmasına rağmen fakat her yerde Amerikakarşımıza çıktı ve Türkiyeye bir paraşüt dahi alamadık.”

   

  E. Tümgeneral Ali Fikret ATUN 1964 Erenköy Direnişinin Efsane Komutanı

   

   “Bir takıma yakın kuvvetimizde Mansuraya çekildik… savunma hattını tesis ettikten sonra Ankara’ya bir mesaj gönderdim Anamur’daki telsizle: hava desteği sağlanmadığı taktide 15 dakika daha ya dayanırız ya dayanmayız vatan sağ olsun.”

   

   

   

  KONUŞULANLARIN TAM LİSTESİ:

   

  AD-SOYAD

  ÜNVAN

   

  1- İsmet KOTAK

  KKTC Eski Bakanı-Gazeteci Yazar

   

  2-Mehmet Ali TALAT

  KKTC Cumhurbaşkanı

   

  3-Ertan ERSAN

  Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Cemiyeti Genel Başkanı

   

  4-Nevin ERDOĞAN

  Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Cemiyeti As Başkanı

   

  5-Ersoy TALUĞ

  Taşkent Köyü Muhtarı

   

  6-Emine DEĞİRMENCİOĞLU

  Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Cemiyeti Kadın Kolları Başkanı

   

  7-Müjgan BEŞOK

  Kayıp Ailesi

   

  8-Kamil Göksen SİMTAŞ

  Katliam Tanığı

   

  9-Rauf DENKTAŞ

  KKTC 1. Cumhurbaşkanı

   

  10-Fuat VEZİROĞLU

  Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı-TMT Üyesi- Hukukçu Yazar

   

  11-Vural TÜRKMEN

  Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Genel Başkanı

   

  12-Metin AYBARS

  Mücahit Komutan- Harekat ve İstihbarat Subayı

   

  13-Taşken ÖNSAL

  Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Cemiyeti Sosyal İşler Başkanı- Mücahit

   

  14-Rüstem TATAR

  Maliye Eski Bakanı- Kıbrıs Cumhuriyetinin ilk Sayıştay Başk.

   

  15-Ahmet GÜRSES

  Selimiye Camii Eski Başmüezzini

   

  16-Kamil RAİF

  Demokrasi ve Kalkınma Platformu Başkanı- Doğu Akdeniz Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi

   

  17-Növber İBRAHİMOĞLU

  Kumsal Baskını Tanığı

   

  18-Mehmet Raif HOCA

  Mücahit

   

  19-Hüseyin GAZİ

  Mücahit

   

  20-Mehmet İBRAHİMOĞLU

  Mücahit

   

  21-İbrahim MİNARE

  Mücahit

   

  22-Hüseyin ÇİĞKUŞU

  Mücahit

   

  23-Şefika ÇİĞKUŞU

  Mücahit Eşi

   

  24-Alaettin AYDIN

  Türk Barış Kuvveti Gaziler Derneği Genel Başkanı

   

  25-İbrahim KÜLAHÇI

  Mehmetçik-74-Gazisi

   

  26-İsmail BORAN

  Mehmetçik- 74-Gazisi

   

  27-Ali Faik PİPALI

  Atlılar Katliamı Tanığı

   

  28-Galibe ASLANTÜRK

  Atlılar Katliamı Tanığı

   

  29-Hüseyin ASLANTÜRK

  Mücahit -Atlılar Katliamı Tanığı

   

  30-Hüseyin GÜLER

  Mücahit -Atlılar Katliamı Tanığı

   

  31- Mustafa KUSET

  Mücahit -Atlılar Katliamı Tanığı

   

  32-Mehmet Salih KONNOLU

  Mücahit- Emekli Öğretmen

   

  33-Hüseyin BAYBORA

  Mücahit

   

  34-Hasan KANİZİ

  Mücahit

   

  35-Ali DOYGUNEL

  Mücahit

   

  36-Ahmet C. GAZİOĞLU

  Tarihçi-Yazar

   

  37-Ümit Süleyman ONAN

  1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Türk Milletvekili

   

  38-Yılmaz BORA

  TMT Derneği Genel Başkanı

   

  39-Hüseyin Şükrü PAKSU

  TMT Üyesi  -İş Bankası-

   

  40-Altay SAYIL

  Dr. Fazıl Küçük Müzesi Müdürü

   

  41-Seval ÖZDÜŞKÜNER

  Mücahide                           

   

  42-Hakkı ATUN

  Meclis Eski Başkanı -Başbakan

   

  43-Pembe PEKER TURGUD

  Dr. Fazıl Küçük’ün Kızı

   

  44-Peker TURGUD

  KKTC’nin İlk Ankara Büyükelçisi

   

  45- Prof. Dr. Erol MANİSALI

  İ.Ü. İktisat Fak. Öğretim Üyesi

   

  46- Mahmut BOĞUŞLU

  Emekli General-74Barış Harekatında 6. Kolordu Kurmay Albayı

   

  47-Ulvi AVCI

  Deniz Subayı

   

  48- Kenan EVREN

   

  7. Cumhurbaşkanı-1974’te Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı

   

  49- İhsan BERİÇ

   

  Emekli Tuğgeneral – BM Barış Gücü nezdinde İrtibat Subayı

   

  50- Bekir Sıtkı TUNCER

  Emekli Albay- Batman 1. Jandarma Komando Tabur Komutanı

   

  51- İsmail MÜFTÜOĞLU 

   

  Adalet Eski Bakanı- Cenevre Görüşmelerinin Siyasi Müşahidi- Hukukçu- Yazar

   

  52- İlter TÜRKMEN

  Emekli Büyükelçi- Dışişleri Eski Bakanı

   

  53- Cumhur EVCİL

   

  Emekli Tümgeneral- Hava İndirme Tugayı İstihbarat Şube Müdürlüğü Genelkurmay Binbaşı

   

  54- Ali Fikret ATUN

  Emekli Tümgeneral

   

  55-İsmail TANSU

   

  Emekli Albay – Özel Harp Dairesi Lojistik Şubesi Müdürü Binbaşı

   

  56- Süleyman Demirel

  9. Cumhurbaşkanı

   

  57-Prof.  Dr. Necmettin Erbakan

  Dönemin Başbakan Yardımcısı

   

  58- Oğuz Kalelioğlu

  Emekli Kurmay Kıdemli Albay  Gazi Mağusa Mücahitler Tabur Komutanı – Yüzbaşı Kıbrıs Adalet Parti Genel Başkanı

   

  59- Ahmet Göksan

  Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı

   

  60- Emekli Tabip Tuğgeneral Nihat İlhan

  Genel Cerrahi ve Ortopedi uzmanı

  Kumsal Baskınında eşi ve 3 çocuğunu kaybeden Subay

   

  61- Aydın Menderes

  İstanbul Eski Milletvekili

   

  62- Prof. Dr. Mümtaz Soysal 

  BCP Genel Başkanı

   

  63- Ergün ÇAKIRER (77)

  Emekli Deniz Güverte Kıdemli Albay TCG Ertuğrul Komutanı

   

  64- İ. Neş’et İKİZ (75)

  Emekli Deniz Güverte Albay - 1974’te Amfibi Deniz Piyade Alay Komutanı Deniz Güverte Yarbay

   

  65- Orhan BİRGİT

   

  Dönemin Turizm ve Tanıtma Bakanı-Hükümet Sözcüsü

   

  66- İnal BATU 

  Emekli Büyükelçi – CHP Eski Milletvekili – Dönemin Lefkoşa Büyükelçisi

   

  67- Prof. Dr. Haluk ÜLMAN

  CHP milletvekili- Cenevre görüşmelerinde dönemin hükümet temsilcisi-

   

  68- Yakan CUMALIOĞLU

  Kıbrıs Milli Koordinasyon Komitesi Başkanı

   

  69 - Kurtar ÇAKIN

  Günaydın gazetesi Adana Tem.

   

  70.Prof.Dr Haluk Ulman                          CHP Milletvekili ve Cenevre Konferansı Türk Heyeti üyesi

   

     
     
  cialis hapı
  © Bu sitenin içerik hakları tamamen korunmaktadır. | www.akademiktarih.com
  orospu cocugu orospu cocugu orospu cocugu