TRT'DE YENİ DÖNEMİN İLK BELGESELİ:DÜNDEN YARINA KIBRIS

Ayrıntılar

TRT’DE YENİ DÖNEMİN İLK BELGESELİ:

DÜNDEN YARINA KIBRIS

TRT 2 Ekranlarında ekimde ekrana geliyor

-TRT İstanbul Televizyonundan Kıbrıs belgeseli…

-TRT 2 Kanalında DÜNDEN YARINA KIBRIS adıyla 30’ ar dakikalık                7 bölümlük  yeni bir belgesel başlıyor…

-TRT İstanbul Televizyonu, 1955-1983 dönemini Kıbrıs’ta ve Türkiye’de olayların içinde açık veya gizli yer alan ve yön veren sivil ve askerlerin anılarını ekranlara getiriyor.

-Kıbrıs‘ta toplumlararası müzakerelerin devam ettiği bu günlerde yakın tarihimizde yaşananları hatırlamak amacıyla  olaylar tanıkların dilinden ekranlara geliyor…

JENERİK

Yönetmen-Yapımcı:   Erdoğan ŞENTÜRK

Danışman-Metin Yazarı: Yrd. Doç. Dr. Ali SATAN

Yönetmen Yardımcısı: Mestinaz GÜNDAŞ

Kamera:  Mustafa FİLİZ - Hacı KILIÇ

Kamera Asistanı: Gökhan TAYGAN-Seyfi SİNAN

Kurgu:    Özlem TÜRKANT

Özgün Müzik: Ayhan ORHUNTAŞ

Jenerik: Kartal UZUN

Grafik-Animasyon: Tuvana TELLİOĞLU

Metin Okuma: Ömer ERSÖZ

Ses Kayıt: Ali GÖKTAŞ

Ses Miks: Ergun AYBATLI

Prodüksiyon Amiri: Mustafa AŞÇI

İrtibat :

e-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Danışman Ali SATAN 0 535 981 65 89

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yönetmen  Erdoğan Şentürk   0 532 748 46 37

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

İÇERİK HAKKINDA

Kıbrıs hakkında herkes konuştu. Araştırmacılar, tarihçiler, stratejistler, diplomatlar, siyasetçiler, Avrupa Birliği, Amerika ve Birleşmiş Milletler... Ama Kıbrıs’ta meydana gelen olayların içinde yer alan, o günleri bizzat yaşayan kişiler konuşmadı. TRT İstanbul Televizyonu, Kıbrıs’ta yaşananları yaşayanların ağzından anlatmak için yola çıktı. Dünden Yarına Kıbrıs adlı belgesel için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hemen her köşesinde çekimler yapıldı, tanıklar dinlendi…  Kıbrıs konusu ile Türkiye’de doğrudan ilgilenmiş kişilere ulaşıldı. İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Bodrum, İzmir’de yaşayan tanıklar bulundu ve onların şahitlikleri kayıt altına alındı. Yaklaşık bir yılda 70 kişi ile konuşuldu. 80 kaset 2400 dakika kayıt röportaj kaydı yapıldı. Konu ile ilgili Türkiye’de ve Kıbrıs’ta geniş bir arşiv taraması yapıldı. Bir yılı aşan çalışmalarla hazırlanan DÜNDEN YARINA KIBRIS  belgeseli 7 bölüm olarak 6 Ekim 2008 pazartesi gününden itibaren her hafta saat 22.30 da TRT 2 ekranlarına gelecek.

Türk dış politikasının son 50 yılına damgasını vuran Kıbrıs’taki gelişmeleri 1950’li yıllardan itibaren yaşayanların gözünden ve dilinden anlatacak bir belgesel hazırlandı. Yönetmenliğini Erdoğan ŞENTÜRK’ün yaptığı belgeselin danışmanlığını ve metin yazarlığını Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Satan yaptı.

Yönetmen Erdoğan ŞENTÜRK Belgeselin amacını şöyle açıklıyor; “Kıbrıs’ta yaşanan siyasi ve sosyal olayları tanıkları hayatta iken  kayıt altına almak ve bu yaşanmışlıkları hem Türkiye hem Kıbrıs Türk gençlerine hem de TRT’nin ulaştığı dünyaya aktarmak.”

Belgeselin danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ali SATAN, “Kıbrıs’ta yaşananları şu an çoğu kimse hatırlıyor ama yarın? Tarih açısından birinci el kaynak olan olayların doğrudan şahidi kimselerle konuşup ses ve görüntü arşivi, bir tür “sözlü tarih” çalışması yapmış olmak hem yeni nesillere hem geleceğin tarihçilerine bir şeyler bırakmak demekti. Bunu yapmaya çalıştık.”

NELER VAR?

1955-1983 sürecinde neler yaşanmıştı. Başlıklarını vereceğimiz konular hakkında belgeselde ayrıntılı ve orijinal bilgiler bulacaksınız:  Rum tedhiş örgütü EOKA’nın ortaya çıkmasıyla beraber Adanın kan gölüne dönmesi, İngiltere’nin Kıbrıs’tan çekilmeye hazırlanması, Türkiye’nin Kıbrıs’la taraf oluşu, Türk Mukavemet Teşkilatının kurulması, Zürih ve Londra Antlaşmaları, Garanti Anlaşması ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması, 1878’de Adadan çıkan Türk askerinin 1960’da anlaşmalarla Kıbrıs’a çıkması ve bunun Türkler üzerindeki etkileri, Türkiye’de yaşanan 27 Mayıs 1960 İhtilalinin Kıbrıs’a yansımaları, 1963’te Kanlı Noel olayı ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sonu, 1963-74 İç Savaş, 1964 BM’nin Kıbrıs’a asker göndermesi kararı ile Kıbrıs konusuna BM’nin müdahalesinin başlaması, Erenköy Direnişi, Türkiye’nin müdahale kararı, ABD’nin karşı çıkışı, 1967 Olayları ve Türkiye-Yunanistan arasında görüşmeler, Ada’da yaşanan iç göç, Türklerin boşaltmak zorunda kaldıkları 103 köy, Rum Yönetiminin Türk bölgesine çizmeden aküye, çimentodan yağmurluğa kadar uyguladığı ambargolar, Dünyanın gözü önünde bir halkın ölüme mahkum edilmesi ve imdada yetişen Türk Kızılay’ı. 11 yıl beklenen Türkiye müdahalesi aslında neden gecikti? Kıbrıs’ta yönetimden dışlanan Türkler ne yaptı? Türk Mücahit Teşkilatı nasıl doğdu? 1974’te Kıbrıs Rum Kesimi’nde Samson darbesi karşısında Türkiye nasıl müdahale kararı aldı?

Kıbrıs Barış Harekatında yaşanan önemli olaylar, Cenevre’de kim istifa edecekti? Kıbrıs’ta Katliamların tanıkları neler anlatıyor?, Barış Harekatı sonrası yaşananlar, II.Harekata Sovyetler Birliği’nin tavrı nasıl öğrenildi? Kıbrıs Federe Devletinden Bağımsız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden süreç, Türkiye bağımsızlık ilanını biliyor muydu?.gibi pek çok sorunun cevapları belgeselde tanıkların diliyle cevap bulacak

70 TANIK KONUŞTU 4’Ü CUMHURBAŞKANI

Belgesel hazırlanırken Kıbrıs ve Türkiye’den 70 kişi ile konuşuldu. Bunların içerisinde dört Cumhurbaşkanı vardı. Sayın Kenan Evren, Sayın Süleyman Demirel, Sayın Rauf Denktaş ve Sayın  Mehmet Ali Talat. KKTC Meclis Başkanı Hakkı Atun,  Dönemin Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan, Dönemin Hükümet Sözcüsü ve  Turizm ve Tanıtma Bakanı Orhan Birgit. Yine İlter Türkmen’den Prof. Dr. Mümtaz Soysal’a, Aydın Menderes’ten Dönemin Lefkoşa Büyükelçisi İnal Batu’ya, Prof. Dr. Erol Manisalı’dan Cenevre Konferansı tanığı Prof.Dr.Haluk Ulman ve İsmail Müftüoğlu’na  kadar kamuoyunun yakından tanıdığı pek çok isim Kıbrısla ilgili kendi tanık oldukları olayları anlatacaklar.

1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türk Milletvekili Ümit Süleyman Onan, Kıbrıs Cumhuriyeti Sayıştay Başkanı Rüstem Tatar, onlarca kadın ve erkek mücahitler, TMT kurucuları, mensupları, katliamdan kurtulan madurlar…

1955-83 yılları arasında Türkiye’de ve Kıbrıs’ta Kıbrıs olaylarında rol alan, etkisi olan hemen herkes ile konuşulmaya çalışıldı.

TANIKLARIN DİLİNDEN

Mehmet Ali TALAT   KKTC Cumhurbaşkanı

“Türkler Kıbrıs’ta bir varlık mücadelesi vermişlerdir. 2004’ten sonra yeni bir safhaya geçmiş ve artık dünyanın anladığı dilden konuşmaya başlamıştır.”

Demirel’in Kıbrıs için aldığı karar

Süleyman DEMİREL  7. Cumhurbaşkanı  (Dönemin Başbakanı)

“Hükümet olarak şunu dedik bu iş burada bitmez  dedik bizim bu hazırlığı yaptığımız zaman noksanlarımızı gördük.  Çıkarma gemimiz yoktu. Paraşütümüz yoktu. Nakliye uçağımız yoktu, ve bir takım silahlı noksanlarımız vardı. bunları toparlayalım.  ama hiç kimse bize çıkarma gemisi satmıyordu. Bizim tersanelerimiz henüz bunları yapacak durumda değildi. Ama biz hemen gölcük tersanesini oma yapacak duruma getirdik.100 tane çıkarma gemisi yaptık. Her birisi aşağı yukarı bir tankı ve 40 kişiyi çıkarır. Çıkarma gemisi olmadan oraya çıkmak fevkalade muhataralı bir işti. Paraşüt 1500 tane paraşütü vardı.  Türkiye bunları kullanmak için dışarıya herhangi bir ülkeye tecavüzde taarruzda bulunacak bir ülke değildi.barışçı idi. Paraşütte satmıyorlardı başka ülkeler. Bulduk 15 bin tane paraşüt aldık koyduk onları hepsini bir kenera. Silah noksanlarımızı tamamladık. Bu burada bitmez dedik Bir gün tekrar bir yerinden çıkar bunun.  Nitekim 1974 geldiğimizde zaman 1974 te o zaman biz hükümet değildik. Sayın Ecevit başbakandı. Ve CHP-MSP koalisyonu vardı. biz 1973 e kadar bırakmıştık hükümeti. Ve o zaman bizim 1967 aldığımız kararla hükümeti o kararı kullanarak çıkarma kararı verdi.”

Erbakan’ın verdiği emir?

Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN Dönemin Başbakan Yrd.

“Başbakan Ecevit’i o zaman genelkurmay başkanı Semih Sancar bey kuvvet komutanları havaalanında beraberce yolcu etmek üzere bulunuyorduk. Onu uğurladıktan sonra Semih Sancar bey bendeniz başbakan vekili olarak benden rica etti. ..Havaalanında özel odaya çıktık kuvvet komutanları ile beraber ve bizim milli selamet partisinden ve halk partisinden bazı arkadaşlarla beraber orada özel bir oturum yaptık. Özel oturumda aynen bana şunları söyledi. Kaybedilecek bir dakika dahi vaktimiz yoktur…. Sevk edeceğimiz kuvvetler İskenderundan Taşucuna kadar Akdeniz bölgesindeki kıyılara yerleştirilmiştir. Bunları Taşucundaki gemilere yüklememiz iki gün vakit alır. Siz bize şimdi emir verirseniz biz iki gün sonra bunları gemilere yükleriz. Biz harekete geçelim mi açık bir şekilde sordu…bizde zaten bakanlar kurulu olarak çıkartma kararı aldığımıza göre derhal harekete geçin dedim ben….”

Denktaş’ı ağlatan karar

Rauf DENKTAŞ KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı

“İnönü diyor ki biz harekete geçecek hale gelene kadar hepsini bitirecekler acele ile Birleşmiş Milletleri müdahil etmek lazım dolayısıyla Türkiye 1964 kararını şartlı olarak kabul etti.Yani Kıbrıs Hükümeti olarak denilen hükümet 1960 ortaklık hükümetidir diyerek kabul etti. İngiltere’de bu şerhi koydu ama artık şerhler şartlar kabul olmuyor uygulama derhal Makarios Hükümet olarak çıktı meydana ve böylelikle o günden bugüne Kıbrıs Meselesi’nin halli mümkün olmadı.  Nitekim ben 1964 kararı çıktığında oradaydım. Konuşma yaptım. Her şeyi anlattım buna rağmen karar çıktığında ağlayarak çıktım şeyden niye artık Kıbrıs Meselesi’nin halledilemez hale geldiğini Türkiye’nin müdahalesi kurtarması olmadan halledilemez hale geldiğini gördüm.

Müdahale Doğru

Orhan BİRGİT   Dönemin Hükümet Sözcüsü-Turizm ve Tanıtma Bakanı

“15 Temmuz 1974 akşamı Bakanlar Kurulu toplandı. Bakanlar Kurulu aşağıda Bakanlar Kurulu’nun salonunda toplantı halindeyken yukarıda da bir başka salonda Milli Güvenlik Kurulu Sayın Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün başkanlığında Genelkurmay Başkanı komutanlar ilgili üyeleriyle bir araya gelmişti…”

Boşaltılan 103 Türk köyünün hesabı

Hakkı ATUN (KKTC Eski Başbakanı ve Meclis başkanı)

“Bu hesaplaşma olmadı o günden sonra insanımız geri köyüne dönemedi ve o günden bu güne kadar o köyde yaşayan insanlar büyük bir zarara uğradı bugünkü basında rum göçmenleri Rum yönetimini dava etme hazırlığındaymış. Biz kimi dava edeceğiz? Kıbrıs türkü 63’ten itibaren gelir kaybına uğramıştır en az 103 köyde ve bu arada 63-74 arası ben ve benim gibi memurlardan tutunuz diğer bütün iş sektörümüz ekonomi sektörümüz zarara uğramış bize hayat hakkı tanınmamıştı. Biz bunu kimden talep edeceğiz?”

Ahmet GAZİOĞLU Kıbrıslı Tarihçi-Yazar

Herhangi bir çatışma olmadı 308 yıl. Bu dengeyi Osmanlı kurdu, ve bu denge maalesef İngiliz yönetimi başlayınca İngilizler’in böl ve idare et sistemine dayalı olarak  denge Rumlar lehine bozuldu.”

Türkiye Kıbrıs unutulmuştu

Mümtaz SOYSAL Eski Dışişleri Bakanı

“Kıbrıs sorunu sadece bizler için 1950’lerde başlayan bir sorundur. Çünkü onun öncesinde Lozan’da kapanmış bir sayfa addedildiğinden ben ilk okuldayken Kıbrıs sorunu diye bir şey yoktu hatta haritalarda  Kıbrıs pek gösterilmezdi eski hatırlanmasın diye.”

Ertan ERSAN- KKTC Şehit aileleri ve malul gaziler Cemiyeti genel başkanı

“1963 de o zamanlar şehit olan kardeşlerimizi karşıda gördüğümüz kerpiç evlerde tutuyorlardı birkaç gün. Ondan sonra başka bir tarafa götürme imkanı yoktu, her taraf kurşun yağmuru ile sarsılıyordu. Büyüklerimiz karar verdi Tekkenin bahçesine gömüldü kardeşlerimiz böylece ilk şehitliğimiz Tekke Bahçesi oldu.”

İsmet KOTAK   KKTC Eski Bakanı

“ Şimdi, dıştan bakıldığında her şeyin 20 Temmuz sabahı başladığı sanılır. Oysa çok gerilere, yani Osmanlı’nın 4 Haziran 1878’de Kıbrıs’tan ayrılışından sonra, elbette sivil kitle örgütleri, yani Rumlar’ın güçlendiği gibi Kıbrıs Türkü’nün de sivil kitle örgütleri kuruldu ve güçlendiler ama iş silâhlı çatışmaya geldiğinde EOKA 1 Nisan 1955’de faaliyete geçti. Adanın her tarafında aynı anda bombalar patlatınca Kıbrıs Türk halkı kendine geldi. Ne oluyor? Biz ne yapacağız? İşte bu biz ne yapacağız sözcükleri, Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi, Aydın Cephesi’nde, Gaziantep Cephesi’nde ve ya geri kalan cephelerde ne olduysa Kıbrıs’ta da o oldu…

Fuat VEZİROĞLU  KKTC Eski Bakanı

“1955’te Eoka faaliyete geçti.Biz birkaç yıl tereddüt geçirdik.Bir hazırlık devresi geçirdik ve 1957 yılından itibaren Türk kesiminde de Eoka’ya karşı Türk halkını korumak üzere mantar küçük küçük örgütler bitmeye başladı meydana gelmeye başladı.Bu örgütler koordinasyon yoktu,profesyonel eleman yoktu etkili olamıyordu.”

Emekli Albay İsmail TANSU      Dönemin Özel Harp Daire Başkan Yard:

Türkiye bu işler geliştikce rahatsızlık duymaya başladı. Fakat hemen ertesi gün bu Eoka’ya karşı Türk mukavemet teşkilatının kurulması gündeme getirilmedi.. Türkiye Yunanistanla Nato’da müteffikti. iki müttefik arasında ki birbirlerine karşı bu teşkilatlar olaylar çıkarsa zarar verir ilişkilere onun için ağır davrandı acele karar vermedi. Fakat Fatin Rüştü dış işleri bakanı olunca Eoka’ya karşı bir teşkilat kurulmazsa bunun sonu gelmez düşüncesiyle harekete geçti…”

Makarios’a verilen zarfta ne vardı?

İsmet KOTAK  KKTC Eski Bakanı

İngiltere ile Londra anlaşması suya düşmek üzereydi. Otelde kendisine bazı zarflar içerisinde resimler bıraktı İngiliz İstihbaratı. Ve ondan sonra Makarios o resimleri gördükten sonra, İnşallah tarih onu aydınlatır, Makarios “evet” dedi, indi otele ve o anlaşmayı imzaladı.”

Türkler Devletten nasıl dışlandı?

Ümit Süleyman ONAN   Kıbrıs Cumhuriyeti Türk Milletvekili

“Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi’nde 15 Türk mebus bulunuyordu Anayasa gereğince. 15 Türk’ten bir tanesi de bendim.. Rum tarafında  EOKA militanları, silahlı çatışmalara girmiş militanlar da mecliste mebus olmuşlardı.”

“ 21 Aralık 63’ den sonra meclise gitmemiz olanağı yoktu. Daha doğrusu Türkler’in ve Türk memurların Rum tarafına gidip çünkü daireleri vardı Rum tarafında gidip orada çalışıyordu. Daha başka örnek veririm sizlere, Türk bakanlar Rum tarafı ve ya Rum tarafına yakın dairelerde bakanlıklarını yürütüyorlardı. Dr.Küçük’ün dairesi Ledra Palas’ın arkasında ve sınır üzerinde bulunuyordu. 21 Aralık 63’ den sonra Rumlar Dr.Küçük’ün, yani cumhurbaşkan muavininin dairesine girip bütün daireyi içinde ne varsa yağma ettiler. Boşalttılar, Dr.Küçük’ün oraya gerek kendisi gerekse personelinin girip de çalışma olanakları kalmadı. Aynı şey Türk bakan arkadaşların, tarım bakanı rahmetli Fazıl Plümer, sağlık bakanı Niyazi Manyera, savunma bakanı Osman Örek. Hiç birisinin gitme olanakları olmadı.”

Türk askeri nasıl karşılandı?

Ertan ERSAN  Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Cemiyeti Genel Başkanı

“…Biz işte o günü unutmuyorum 16 Ağustos 1961 yılında biz de karşılamaya gittik Mağusa limanından çıkan Türk askerini, bu daha önce görmüş olduğunuz mecmuadaki Türk askerine kavuştuk. O gün binler Türk ağabeyler, kardeşlerimiz, öğrenciler hep kurbanlar keserek Türk askerimizi karşıladık… askerimizi karşıladık, çiçeklerle beraber. Serdarlıdan Gönendere’den  geçerek Lefkoşa’daki alaya gönderildiler oraya yerleştiler.

Rüstem TATAR  Kıbrıs Cumhuriyeti Sayıştay Başkanı

“Türk tarafı biz Türkler çok ciddiye aldık bu anlaşmayı yani anlaştık Rumlarla biz benimsedik ve büyük bir coşkuyla o devlette yer almaya çalıştık.”

1960 ihtilali ve Kıbrıs

Süleyman DEMİREL 7. Cumhurbaşkanı

Üzüntüyle söyleyeyim ki 1960 ihtilalı sonrası Türkiye’nin zaafa düştüğü zannedilmiştir. Türkiye’nin yani kendisine yapılan haksızlıklara cevap veremez gibi dışarılarda intibalar olmuş ve kıbrıstaki bu iki toplumun meydana getirdiği ortak devlet çeşitli tecavüzlere maruz kalmıştır.”

Emekli Albay İsmail Tansu      Dönemin Özel harp Daire Başkan Yard:

21 aralık 1963'e  kadar işi savsakladı. 14'ler tavsiye edildikten sonra Kıbrıs meselesi halloldu zihniyetiyle TMT ihmal edildi.eğitim de ikmalde ilgi de azaldı ve oraya normal dış vazifeziymiş gibi subaylar gönderilmeye başlandı.”

İç savaşı yaşayanlar anlatıyor

Nevin ERDOĞAN  Katliam Tanığı

Eşim Erdoğan Rıfat burada yatıyor. Kumsal baskını. Rumlar Enosis’i gerçekleştirmek ve adayı Yunanistan’a bağlamak için Türkler’e karşı topyekün saldırıya geçerler. Bu saldırılardan bir tanesi de tarihe “Kanlı Noel” olarak geçen kumsal baskınıdır. 24 Aralık 1963. Salı akşamı hiç unutmuyorum, saat 7.30, tam olarak söylüyorum. Ansızın, ani olarak Rumlar’ın bağırışmalarını ve silah seslerini duyduk. Etrafa bakındığımızda büyük bir Rum kalabalık kumsalı basmışlardı. Bizim kapıya geldiler. Kapıları kırdılar. İçeriye girdiler ve her tarafı taradılar.”

Emine DEĞİRMENCİOĞLU  Katliam Tanığı

“…Battaniye vardı elimde onu attım. 3 tane çocuğum elimde giderdim, lakin Hamitköy’e vardığımızda baktım 3 tane çocuk benimkiler değil başka çocuklar elimde o kadar bir… bu defa baktım aradım kendi çocuklarımı başkaları da tabii önünde olan herkes taşıdı getirdi. Ve orada buldum çocuklarımı.”

Müjgan BEŞOK  Katliam Tanığı

Arkadaki kamyon şoförü gördü, geldiler bana Müjgan eşini Rumlar aldı. 03.00 ben artık düştüm bayıldım, çocuklar ağladı, 3 çocuğum vardı 3 aylık da hamileydim. Artık o günden bu güne hiçbir haber yok. Yani benim eşim ne askerlik yaptı, ne mücahitlik yaptı, suçu Türk olmak yalnız! başka hiçbir suçu yok eşimin.

Hüseyin ASLANTÜRK   Mücahit

“20 Aralık 1963 günü herkes silahını almış, mevzisine koşmuştur ve Kıbrıs Türkleri için kendi bölgesinde her Türk mücadeleye gönüllü olarak katılmıştır. Bu gönüllü mücadeleye katılanlardan birisi de benim. Gençliğimiz, 16 yaşında, silah altında geçmiştir. 5 seneden fazla silah eğitimi gördüm. 2 defa fiilen çarpışmalara katıldım. İlk çarpışmam Bağlarbaşı’nda olmuştur. Burada 6 şehidimiz vardır. Bunun akabine, göçmen olarak Limasol’a gittik. Orada tekrar askeri görevlendirildim.”

Emekli Tümgeneral Cumhur EVCİL

“Amerikalılar  bizim bu görevi aldığımızı  öğrenince  paraşüt temin etme imkanlarımızın önüne her yerde çıktılar ve Türkiye bütün imkanlarını kullanmasına  çok da para verecek durumda olmasına rağmen fakat her yerde Amerikakarşımıza çıktı ve Türkiyeye bir paraşüt dahi alamadık.”

E. Tümgeneral Ali Fikret ATUN 1964 Erenköy Direnişinin Efsane Komutanı

“Bir takıma yakın kuvvetimizde Mansuraya çekildik… savunma hattını tesis ettikten sonra Ankara’ya bir mesaj gönderdim Anamur’daki telsizle: hava desteği sağlanmadığı taktide 15 dakika daha ya dayanırız ya dayanmayız vatan sağ olsun.”

KONUŞULANLARIN TAM LİSTESİ:

AD-SOYAD

ÜNVAN

1- İsmet KOTAK

KKTC Eski Bakanı-Gazeteci Yazar

2-Mehmet Ali TALAT

KKTC Cumhurbaşkanı

3-Ertan ERSAN

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Cemiyeti Genel Başkanı

4-Nevin ERDOĞAN

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Cemiyeti As Başkanı

5-Ersoy TALUĞ

Taşkent Köyü Muhtarı

6-Emine DEĞİRMENCİOĞLU

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Cemiyeti Kadın Kolları Başkanı

7-Müjgan BEŞOK

Kayıp Ailesi

8-Kamil Göksen SİMTAŞ

Katliam Tanığı

9-Rauf DENKTAŞ

KKTC 1. Cumhurbaşkanı

10-Fuat VEZİROĞLU

Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı-TMT Üyesi- Hukukçu Yazar

11-Vural TÜRKMEN

Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Genel Başkanı

12-Metin AYBARS

Mücahit Komutan- Harekat ve İstihbarat Subayı

13-Taşken ÖNSAL

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Cemiyeti Sosyal İşler Başkanı- Mücahit

14-Rüstem TATAR

Maliye Eski Bakanı- Kıbrıs Cumhuriyetinin ilk Sayıştay Başk.

15-Ahmet GÜRSES

Selimiye Camii Eski Başmüezzini

16-Kamil RAİF

Demokrasi ve Kalkınma Platformu Başkanı- Doğu Akdeniz Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi

17-Növber İBRAHİMOĞLU

Kumsal Baskını Tanığı

18-Mehmet Raif HOCA

Mücahit

19-Hüseyin GAZİ

Mücahit

20-Mehmet İBRAHİMOĞLU

Mücahit

21-İbrahim MİNARE

Mücahit

22-Hüseyin ÇİĞKUŞU

Mücahit

23-Şefika ÇİĞKUŞU

Mücahit Eşi

24-Alaettin AYDIN

Türk Barış Kuvveti Gaziler Derneği Genel Başkanı

25-İbrahim KÜLAHÇI

Mehmetçik-74-Gazisi

26-İsmail BORAN

Mehmetçik- 74-Gazisi

27-Ali Faik PİPALI

Atlılar Katliamı Tanığı

28-Galibe ASLANTÜRK

Atlılar Katliamı Tanığı

29-Hüseyin ASLANTÜRK

Mücahit -Atlılar Katliamı Tanığı

30-Hüseyin GÜLER

31- Mustafa KUSET

32-Mehmet Salih KONNOLU

Mücahit- Emekli Öğretmen

33-Hüseyin BAYBORA

Mücahit

34-Hasan KANİZİ

Mücahit

35-Ali DOYGUNEL

Mücahit

36-Ahmet C. GAZİOĞLU

Tarihçi-Yazar

37-Ümit Süleyman ONAN

1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Türk Milletvekili

38-Yılmaz BORA

TMT Derneği Genel Başkanı

39-Hüseyin Şükrü PAKSU

TMT Üyesi  -İş Bankası-

40-Altay SAYIL

Dr. Fazıl Küçük Müzesi Müdürü

41-Seval ÖZDÜŞKÜNER

Mücahide                           

42-Hakkı ATUN

Meclis Eski Başkanı -Başbakan

43-Pembe PEKER TURGUD

Dr. Fazıl Küçük’ün Kızı

44-Peker TURGUD

KKTC’nin İlk Ankara Büyükelçisi

45- Prof. Dr. Erol MANİSALI

İ.Ü. İktisat Fak. Öğretim Üyesi

46- Mahmut BOĞUŞLU

Emekli General-74Barış Harekatında 6. Kolordu Kurmay Albayı

47-Ulvi AVCI

Deniz Subayı

48- Kenan EVREN

7. Cumhurbaşkanı-1974’te Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı

49- İhsan BERİÇ

Emekli Tuğgeneral – BM Barış Gücü nezdinde İrtibat Subayı

50- Bekir Sıtkı TUNCER

Emekli Albay- Batman 1. Jandarma Komando Tabur Komutanı

51- İsmail MÜFTÜOĞLU 

Adalet Eski Bakanı- Cenevre Görüşmelerinin Siyasi Müşahidi- Hukukçu- Yazar

52- İlter TÜRKMEN

Emekli Büyükelçi- Dışişleri Eski Bakanı

53- Cumhur EVCİL

Emekli Tümgeneral- Hava İndirme Tugayı İstihbarat Şube Müdürlüğü Genelkurmay Binbaşı

54- Ali Fikret ATUN

Emekli Tümgeneral

55-İsmail TANSU

Emekli Albay – Özel Harp Dairesi Lojistik Şubesi Müdürü Binbaşı

56- Süleyman Demirel

9. Cumhurbaşkanı

57-Prof.  Dr. Necmettin Erbakan

Dönemin Başbakan Yardımcısı

58- Oğuz Kalelioğlu

Emekli Kurmay Kıdemli Albay  Gazi Mağusa Mücahitler Tabur Komutanı – Yüzbaşı Kıbrıs Adalet Parti Genel Başkanı

59- Ahmet Göksan

Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı

60- Emekli Tabip Tuğgeneral Nihat İlhan

Genel Cerrahi ve Ortopedi uzmanı

Kumsal Baskınında eşi ve 3 çocuğunu kaybeden Subay

61- Aydın Menderes

İstanbul Eski Milletvekili

62- Prof. Dr. Mümtaz Soysal 

BCP Genel Başkanı

63- Ergün ÇAKIRER (77)

Emekli Deniz Güverte Kıdemli Albay TCG Ertuğrul Komutanı

64- İ. Neş’et İKİZ (75)

Emekli Deniz Güverte Albay - 1974’te Amfibi Deniz Piyade Alay Komutanı Deniz Güverte Yarbay

65- Orhan BİRGİT

Dönemin Turizm ve Tanıtma Bakanı-Hükümet Sözcüsü

66- İnal BATU 

Emekli Büyükelçi – CHP Eski Milletvekili – Dönemin Lefkoşa Büyükelçisi

67- Prof. Dr. Haluk ÜLMAN

CHP milletvekili- Cenevre görüşmelerinde dönemin hükümet temsilcisi-

68- Yakan CUMALIOĞLU

Kıbrıs Milli Koordinasyon Komitesi Başkanı

69 - Kurtar ÇAKIN

Günaydın gazetesi Adana Tem.

70.Prof.Dr Haluk Ulman                          CHP Milletvekili ve Cenevre Konferansı Türk Heyeti üyesi

© Bu sitenin içerik hakları tamamen korunmaktadır. | www.akademiktarih.com